old.avtoplus.mk

Кина сепак го сопира увозот на супер автомобили

Како што беше и најавено неодамна, увозот на супер автомобили во Кина практично е сопрен, а причината за тоа е промената во правилата за нивото на штетните емисии 

Honda ќе произведува европски кросовери само во Јапонија

Honda ќе почне двата SUV модели, кои ги продава во Европа - CR-V и HR-V да ги произведува во Јапонија, соопштија од централата на компанијата

Volvo, Geely и LYNK & CO ќе споделат архитектури и технологии

Volvo Cars и Geely Holding објавија дека двете компании ќе ја продлабочат уште повеќе соработката, а овој пат ја вклучуваат во заедничките активности и трета марка - LYNK & CO, која исто така е дел од кинеската автомобилска група Geely

Од кои автомобили и марки се најзадоволни Германците

Во истражувањето на J.D. Power во кое учествувале над 14.000 сопственици на автомобили најдобри резултати имаат Hyundai i30 кај моделите, а пак најзадоволни од марката се сопствениците на возилата од Kia

Конкурент на Tesla го моли Ford да го купи?

Американската компанија Lucid Motors, финансирана со кинески капитал, преговарала со Ford  за можностите да стане дел од концернот