old.avtoplus.mk

Bosch со спас за моторите со внатрешно согорување

Германскиот индустриски гигант Bosch развива фундаментално нов вид на синтетичко гориво кое може да ги спаси моторите со внатрешно согорување и да ја поврати тенденцијата на електрификација. 

Audi почнува да вградува соларни ќелии на покривот

Audi ќе се концентрира во зголемувањето на максимална автономија со едно полнење на идните електрични автомобили, со распоредување на  супер тенки соларни ќелии во стаклените панорамски покриви на некои од своите модели. 

Вулканите важни за електричните автомобили

Некои од најголемите вулкани на Земјата можат да играат многу важна улога во развојот на електрични возила. Ова го покажува студија од научници од Универзитетот Стенфорд, кои предвидуваат интересен и ефикасен начин за зголемување на приносот на литиум.

Kрај за стандардниот клуч за стартување

Технолошкиот гигант Bosch најави дека за време на салонот во Франкфурт ќе го претстави за прв пат иновативниот систем Perfectly Keyless, кој треба да го замени стандардниот контактен клуч, како и модерните решенија за безклучен пристап до внатрешноста на возилото.

Космосот нов предизвик за Suzuki

Конкурсот на Google - Lunar X Prize, влегува во најинтересниот дел, во кој ќе бидат дефинирани најдобрите инженери и технолошки претприемачи од целиот свет,  кој успеале да создадат нискобуџетно роботизирано возило за испитување на вселената

Популарно оваа недела

Анкета

Дали сакате повторно да има АУТОЕКСПО, саем на автомобили во Скопје?!

 Сакам да има !

 Не сакам да има !