НАСЛОВНАНОВИТЕТИСАЕМИ

Франкфурт 2017: Cayenne Turbo со 550 коњски сили

Паралелно со премиерата на новата генерација на Cayenne на салонот во Франкфурт, Porsche ја претставува и топ-верзијата на моделот: Cayenne Turbo

Паралелно со премиерата на новата генерација на Cayenne на салонот во Франкфурт, Porsche ја претставува и топ-верзијата на моделот: Cayenne Turbo.

Опремен со 4.0 V8 biturbo мотор со 550 коњски сили, активна аеродинамика, адаптивен заден спојлер и воздушна суспензија, Porsche Cayenne Turbo ветува дека ќе им понуди на идните сопственици параметри на вистинско супер спортско возило. Забрзувањето од 0 до 100 km/h може да биде извршено само за 4,1 секунди (3,9 при нарачка на пакет Sport Chrono), а максималната брзина на движење на луксузниот теренец е 286 km/h.
Cayenne
Од Porsche коментираат дека новата генерација на Cayenne Turbo е првиот во светот SUV модел, кој располага со адаптивен заден спојлер на покривот, како дел од пакетот за активна аеродинамика. Во зависност од брзината на движење, неговата позиција е таква што да се гарантира оптимална сила на потисок, а елементот исто така придонесува и за подобрувањето на сопирачките карактеристики. Според проценките на брендот, растојанието потребно за запирање при 250 km/h е намалено за 2 метри.
Cayenne
Во дилерските центри на Porsche веќе се прифаќаат барања за купување на Cayenne Turbo, а цената за Германија е определена на 138.850 евра. Првите испораки на автомобилот се очекува да бидат завршени до крајот на годината.

Клучни зборови

Поврзани вести

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker