Пекинг 2018: Со Н500 дури 1.000 km сo едно полнење

Дизајнерското студио Pininfarina ќе презентира два нови концептни автомобили на Салонот за автомобили во Пекинг, во соработка со хонгхонгшката компанија Hybrid Kinetic Group

Еден од нив е електричниот модел со ознака Н500. Првите фотки на седанот се објавени на страницата на Pininfarina на Twiter. Детални информации за новиот електричен автомобил сè уште не се достапни, но интересно е што може да има автономија од 1000 километри со едно полнење на батериите.

Н500

Соработката помеѓу Pininfarina и Hybrid Kinetic Group започна во 2017 година, со првиот модел H600 седан прикажан во Женева. По ова следеа кросоверите K550 и K750, како и HK GT.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close