Super Veloce Jota Hardcore на тест возење по Nürburgring

Lamborghini објави видео од тест на Aventador SVJ на Нирбургринг. Моделот ќе го добие додатокот Super Veloce Jota, кој е преземен од прототипот Miura 400 Jota, од кој е направен еден примерок и беше тестиран од пилотот на брендот, Боб Валас, во 70-тите години.

Lamborghini Aventador SVJ-Super Veloce Jota е опремен со 6,5-литарски мотор V12, чија моќ е зголемена до 800 КС. Супер моделот добил модернизирана трансмисија, карбон елементи на каросеријата и дополнителен аеродинамичен пакет ALA – ист како на Huracan Performante.

Претходно овој месец, се појави фотографија од Aventador SVJ Roadster. Сепак, не беше јасно дали фотографијата е реална. Како дел од индексот на Lamborghini, Model J, последен пат се користел во Aventador J, кој постои само во една копија.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close