Abt со надградбен пакет за Volkswagen Golf GTI TCR

Тјунинг компанијата Abt го претстави својот нов тјунинг пакет за ограничената серија на Golf GTI TCR, со зголемување на моќноста на 335 коњски сили

Редизајниранат верзија на популарниот Golf 7, наречена Golf 7.5 совршено зрее во рамките на Volkswagen и покрај значителни години зад себе. Сегашниот GTI TCR останува силно избалансиран и нијансиран жежок хечбек, па дури и кога се споредува со новите, помоќни ривали. Но со само 286 коњски сили, TCR уште од старт е надминат на хартија од оние како Civic Type R и Renault Sport Megane Trophy.

За решавање на овој проблем, германската тјунинг компанија Abt најде решение. Во комбинација со вообичаеното проширување на шасиските надградби на Abt, компанијата издаде нова надградба на ECU дизајнирана специјално за четири-цилиндарскиот мотор со TCR-спецификација EA888. Таа ја зголемува моќноста од 286 до посериозни 335 коњски сили. Вртежниот е исто така зголемен за 50 Nm, односно на 430 Nm. Како и кај сите TCR, моќноста се испраќа исклучиво на предните тркала преку електронски контролиран диференцијал со ограничен лизгач и пренос со двојна спојка со седум-степени на VW.

TCR

Перформансите се подобрија во однос на стандардниот TCR, со намалување на времето за достигнување на 0-100 km/h за 0,2 секунди, односно 5,4 секунди. Максималната брзина е исто така зголемена, од 250 km/h кај стандардниот, на 264 km/h.

Надградбите на шасијата вклучуваат нови пружини, прилагодливи амортизери за возење и редизајнирани стабилизатори. Како врв во опсегот, понудени се 20-инчи алуминиумски фелни, што му додаваат на ставот на Golf TCR дополнителна агресија.

Поврзани вести

Back to top button