ТЕХНОЛОГИЈА

Mazda 3 и CX-30 добиваат нов SkyActiv-G хибриден мотор

Mazda 3 и CX-30 добиваат нов SkyActiv-G хибриден мотор

Актуелната Mazda 3 претставува столб на јапонскиот бренд од повеќе причини, почнувајќи од SkyActive-X моторните опции. Во Европа исто така…
Визионерски потег на Aston Martin – ретровизори со камера

Визионерски потег на Aston Martin – ретровизори со камера

За Aston Martin, страничните ретровизори „од иднината“ би можеле да бидат комбинација на старата и нова технологија. Британскиот производител на…
Jaguar Land Rover прави седишта кои симулираат одење

Jaguar Land Rover прави седишта кои симулираат одење

Овие седишта би требало позитивно да влијаат на здравјето и кондицијата на нашето тело. Голем број возачи по подолго патување…
BMW најави нов 318i и хибридни модели со d20 ознака

BMW најави нов 318i и хибридни модели со d20 ознака

Нови вести пристигнуваат од Баварија. BMW најави неколку електрифицирани погони на почетокот на 2020 година. Како и во случајот со…
Tesla Model 3 е способен и да се одбрани од хулигани

Tesla Model 3 е способен и да се одбрани од хулигани

Инцидентот се случил во Park MGM хотелот во Лас Вегас, а се било забележано од камерата на нападнатото возило. Возилотo…
Ford со LHI ќе ги предупредува возачите за несреќи и опасност на патот

Ford со LHI ќе ги предупредува возачите за несреќи и опасност на патот

Податоците за локалните опасности претставуваат значителен чекор на патот кон поврзаноста на сообраќајната инфраструктура. Тоа може да им помогне на…
Автомобилите на Tesla наскоро ќе комуницираат со пешаците

Автомобилите на Tesla наскоро ќе комуницираат со пешаците

Сопствениците на Tesla возилата наскоро можеби повеќе нема да мораат да ги отвораат своите прозорци за да комуницираат со пешаците,…
CES 2020: Nissan го претстави концептот Ariya и новиот систем за 4×4

CES 2020: Nissan го претстави концептот Ariya и новиот систем за 4×4

Овој концепт веќе беше прикажан на авто-салонот Tokyo Motor Show кон крајот на октомври и Nissan тогаш истакна дека овој…
CES 2020: Toyota го најави планот за изградба на „Град на иднината“

CES 2020: Toyota го најави планот за изградба на „Град на иднината“

Компанијата Toyota планира да изгради прототип на „Град на иднината“ во подножјето на јапонската планина Фуџи, кој ќе се напојува…
Пад на побарувачката: Топ 10 најголеми производители на батерии за автомобили

Пад на побарувачката: Топ 10 најголеми производители на батерии за автомобили

Денешната модерна автоиндустрија силно зачекори кон целосна ориентација кон производство на електрични или делумно електрични возила. Сепак, по првите десет…
Back to top button
Close