ТЕХНОЛОГИЈА

Continental ги елиминира мртвите точки пред возачот

Continental ги елиминира мртвите точки пред возачот

Технологијата му овозможува на возачот да гледа низ предните столбови и со тоа значително го подобрува полето на гледање. Предните…
Ford ќе користи графин во производството на своите модели

Ford ќе користи графин во производството на своите модели

Денес, и покрај апсолутно уникатните и универзални својства на графин, овој материјал ретко се користи. Причината е што е премногу…
E-tron GT, Audi со “гени“ од Porsche Taycan

E-tron GT, Audi со “гени“ од Porsche Taycan

Новиот E-tron SUV скоро беше откриен, но Audi не сака да губи време, па го најавува E-tron GT. Овој модел…
Светлата на Volkswagen ќе насликуваат симболи на патот

Светлата на Volkswagen ќе насликуваат симболи на патот

Основата на технологијата е една од најновите на Фолксваген – LED светла кои користат 30.000 пиксели. Тие овозможуваат асфалтот да…
Работи кои не сте ги знаеле за зимски пневматици и новите Alpin 6

Работи кои не сте ги знаеле за зимски пневматици и новите Alpin 6

Зимскиот период со себе носи лизгави и влажни патни услови, па така ова годишно време ни претстаува еден од најпредизвикувачките…
Mazda ја најави новата G-Vectoring Control Plus технологија

Mazda ја најави новата G-Vectoring Control Plus технологија

Како втора генерација од системот за контрола на динамиката на возилата, Mazdа ни ја претстави новата G-Vectoring Control Plus технологија…
PSA Group подготвува целосна електрификација

PSA Group подготвува целосна електрификација

Mоментално во информацијата се знае за 15 „електрифицирани“ модели кои ќе се појават на европскиот пазар во наредните две години.…
Hyundai вети холограмска навигација со зголемена реалност

Hyundai вети холограмска навигација со зголемена реалност

„WayRay има искуство во однос на развој на хардвер и софтвер за холографски AR системи за слика“, вели Јонгчо Чи,…
Jaguar Land Rover со напредна технологија за своите класични модели

Jaguar Land Rover со напредна технологија за своите класични модели

Новата палета Classic Infotainment Systems нуди напредна аудио-навигација и мултимедијален систем кој се вклопува одлично со класичниот дизајн на внатрешноста…
Беспилотни автомобили ќе доминираат на пазарот по 2025 година

Беспилотни автомобили ќе доминираат на пазарот по 2025 година

Во тоа време автономните автомобили ќе заземаат околу 40% од вкупниот број произведени автомобили, тврди во својата анализа британска компанија…
Back to top button