ТЕХНОЛОГИЈА

Следната Mazda6 ќе биде со погон на задните тркала

Следната Mazda6 ќе биде со погон на задните тркала

Следната генерација на Mazda6, која ќе биде пуштена во 2019 или 2020 година, ќе биде изградена на платформата со погон…
Land Rover со трицилиндерски агрегати

Land Rover со трицилиндерски агрегати

Првиот модел со новата енергетска единица ќе биде Range Rover Evoque. Секако, во возилото нема да биде само конвенционалниот агрегат,…
Маск не се откажал од системот за замена на батериите

Маск не се откажал од системот за замена на батериите

По одреден период таа повторно заживува и поднесена е Патентната апликација од калифорнискиот производител. По скоро една година, компанијата изгледаше…
Голем проект за автономни автомобили во Европа

Голем проект за автономни автомобили во Европа

Неговата цел е да ги тестира системите за автономно движење на автомобили во 11 европски земји. За целта ќе бидат…
Bosch со спас за моторите со внатрешно согорување

Bosch со спас за моторите со внатрешно согорување

Германскиот индустриски гигант Bosch развива фундаментално нов вид на синтетичко гориво кое може да ги спаси моторите со внатрешно согорување…
Audi почнува да вградува соларни ќелии на покривот

Audi почнува да вградува соларни ќелии на покривот

Audi ќе се концентрира во зголемувањето на максимална автономија со едно полнење на идните електрични автомобили, со распоредување на супер…
Вулканите важни за електричните автомобили

Вулканите важни за електричните автомобили

Некои од најголемите вулкани на Земјата можат да играат многу важна улога во развојот на електрични возила. Ова го покажува…
Kрај за стандардниот клуч за стартување

Kрај за стандардниот клуч за стартување

Технолошкиот гигант Bosch најави дека за време на салонот во Франкфурт ќе го претстави за прв пат иновативниот систем Perfectly…
Космосот нов предизвик за Suzuki

Космосот нов предизвик за Suzuki

Конкурсот на Google – Lunar X Prize, влегува во најинтересниот дел, во кој ќе бидат дефинирани најдобрите инженери и технолошки…
Continental создаде револуционерна конструкција

Continental создаде револуционерна конструкција

Производителот на гуми Continental претстави сосема нов проект на пневматици, кои ги комбинираат фелните и сопирачкиот диск во едно. Ова…
Back to top button