Volkswagen претстави три нови мотори

Volkswagen претстави три нови енергетски единици на симпозиумот посветен на автомобилските мотори, во Виена

Toa се хибриден систем од 48 волти, мотор со природен гас и хибриден 2.0-литарски дизел.

Со нивна помош, германскиот производител мора да ги намали просечните нивоа на штетни гасови од целиот модел на гамата на 95 g/km во 2020 година. Главниот фокус на компанијата е хибриден систем со стартер-генератор, напојуван со 48-волтна батерија. Таа обезбедува дополнително забрзување и може целосно да го затвори моторот при инерцијално движење, овозможувајки потрошувачка помала за 0,3 литри гориво на 100 km.

хибриден систем

Првиот модел кој го добива овој „умерен” хибриден систем е следната генерација на VW Golf. Моторот 1.5 TGI Evo на природен гас или синтетички е-гас е опремен со директно вбризгување и турбополнач со варијабилна геометрија. Моќноста на единицата е 130 КС и 200 Nm вртежен момент. Потрошувачката на овој мотор е 3,5 килограми гас за 100 километри, а автономијата со еден резервоар е 490 километри.

Дизел електричниот хибрид го доби EA288 Evo индексот, вклучувајки 2.0-литарски мотор со внатрешно согорување, генератор со стартер со 12 волти и комплет литиум-јонски батерии. Моќта на системот варира од 136 до 204 КС, а првично ќе биде само за моделите на Audi.

Поврзани вести

Back to top button