ADAC: Дизелот е чист!

Најголемата организација на возачи во Германија ADAC, ги спроведе своите RDE тестови на голем број бензински и дизел модели со цел да ги утврди своите еколошки перформанси

Излезе дека голем број на модели емитираат значително помалку од дозволените 168 mg/km кои го исполнуваат стандардот Euro 6d Temp. На пример дизелот на Mercedes C-Класа C220d всушност не ослободува NOx (азотни оксиди), а кај BMW 5-серијата е само 1 mg на километар.

Opel (Vauxhall) Astra со 1.6 литарски дизел исто така импресионира со 1 mg/km, а Citroen Berlingo BlueHDI 130 пријавен само 7 mg/km. Дури кај некои случаи, дизел возилата испуштаат помалку NOx од еквивалентните бензински модели. Не е јасно како производителите имаат постигнато такви ниски емисии, но ADAC е убеден дека нивните резултати се вистинити и нема манипулации.

Резултати од тестот (модел – нивоа на NOx)

МОДЕЛНИВО НА Nox
Audi A8 50 TDI15
BMW 520d Steptronic5
BMW 520d1
BMW X2 xDrive 20d23
Citroën Berlingo Blue HDI 1307
Honda Civic 1.6 i-DTEC101
Kia Ceed 1.6 CRDi22
Mercedes-Benz A 180 d40
Mercedes-Benz C 220 d0
Opel Astra 1.6d1
Peugeot 308 SW BlueHDi 18030
Volvo XC60 D5 AWD56
VW Golf 1.6 TDI SCR14

Од 1 јануари, дозволените штетни емисии за автомобилите во Европа е намален за 1,5 пати, што ќе им овозможи на дизел возилата да одат до 120 mg/km NOx во реални услови.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close