fbpx

Alfa Romeo го претстави Tonale PHEV Q4

По најавата за време на глобалната премиера на моделот, Alfa Romeo сега и официјално го претстави plug-in хибридниот Tonale Q4

Alfa Romeo го претстави првиот свој модел што се приклучува на електричната мрежа за да полнење на вградената батерија што овозможува возење без издувни гасови до 80 километри. Наречен Tonale Plug-In Hybrid Q4, ова е единствениот начин да се купи Tonale со погон на сите тркала, барем кога станува збор за Европа, каде што новиот автомобил штотуку излезе во продажба заедно со постоечкиот благ хибрид со погон на предните тркала, кој имавме прилика да го тестираме во нашата редакција.

Alfa Romeo веќе објави некои детали за новиот plug-in хибриден модел на глобалното откривање на Tonale на почетокот на оваа година. За потсетување, plug-in хибридниот Tonale Q4 користи вграден четирицилиндричен бензински мотор на предниот дел што ги движи само предните тркала преку шест-брзински автоматски менувач и електричен мотор поставен назади закачен до батерија од 15,5 kWh што ја движи само задната оска. Тоа е еволуција на системот вграден во верзијата 4XE на европскиот пазар на Jeep Compass, чија платформа ја дели Tonale.

Бензинскиот мотор со запремнина од 1,3 литри произведува 180 КС, а електромоторот дополнителни 123 КС, за комбинирана моќност од 280 КС. Од нула до 100 км/ч се потребни 6,2 секунди, што е за повеќе од 2,5 секунди побрзо од благиот хибриден Tonale со 160 КС. Tonale PHEV достигнува брзина од 206 км/ч во хибриден режим или 135 км/ч кога работи чисто на струја.

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4

Единствена верзија со погон на сите четири тркала

Веројатно поважно за потенцијалните купувачи е тоа што Q4 има електричен опсег од над 80 километри според урбаниот WLTP циклус и повеќе од 600 километри вкупен домет кога ги користи двата извори на енергија. Со приклучување на вградениот полнач од 7,4 kW и батеријата може целосно да се  наполни за помалку од 2,5 часа.

Досега Tonale Q4 PHEV беше најавен само во Европа, додека единствениот Tonale Alfa Romeo во САД го потврди за продажба во 2023 година и ќе има 2.0-литарски мотор со турбо полнач и конвенционален систем за погон на сите тркала што Европа не го добива. Но, со оглед на начинот на кој пазарот се движи кон електрификација, plug-in хибридната верзија ќе се упати и преку Атлантикот.

Кога станува збор за европскиот пазар, новиот Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 е веќе достапен за нарачки и тоа во Edizione Speciale и Veloce верзија, додека подоцна ќе пристигне и Ti.

Поврзани вести

Back to top button