fbpx

Alpine и Lotus го прекинаа партнерството за електричен спортски автомобил

Lotus и Alpine нема да развиваат заедничкa замена за Alpine A110, но двете компании би можеле да работат заедно на идните проекти

Плановите за заеднички развиен електричен спортски автомобил меѓу производителите Lotus и Alpine, наводно, се откажани. Според Automotive News Europe, соработката заврши со пријателски односи, иако не беше спомната конкретна причина за одлуката.

Партнерството беше објавено во 2021 година. Renault Group – матичната компанија за Alpine – откри во тоа време дека Alpine ќе стане бренд со чисто електрични перформанси. Планот беше работите да започнат кон средината на деценијата, со електричен спортски автомобил од следната генерација развиен заедно со Lotus да биде возило што ќе го делат двете марки. Automotive News Europe го цитира Lotus дека компанијата едноставно одлучила да не напредува понатаму со проектот, иако идна соработка се уште е можна. Autocar известува дека Alpine ја потврдува веста преку соопштение.

Alpine A100 R

Вреди да се напомене дека извештајот конкретно се однесува само на планираниот проект за спортски автомобил. Идните електрични амбиции на Alpine вклучуваат поголеми теренци кои би можеле да ги користат платформите на Lotus. Под идните електрични амбиции се мисли на возила надвор од понепосредните ЕВ кои црпат од портфолиото на Renault, конкретно спортскиот хечбек заснован на новиот Renault 5 и кросоверот наречен GT X-Over. Се разбира, Lotus го лансираше Eletre минатата година, првиот SUV на компанијата за кој се шпекулираше дека ќе обезбеди основа за поголемите понуди на Alpine. Во првичниот план Alpine требаше да ги донесе овие теренци на пазарот подоцна во деценијата.

Засега, актуелната генерација на A110 е сè уште жив со својот турбо мотор со четири цилиндри. Моќниот агрегат со средна поставеност има 300 КС во A110 R, најновата верзија на малиот спортски автомобил што дебитираше во октомври 2022 година. Засилена со систем на потпирање фокусиран на тркачките патеки и голема доза на карбон, оваа верзија од место до „стотка“ стигнува за 3,9 секунди иако е возило наменето за патиштата.

Поврзани вести

Back to top button