Audi го претстави R8 LMS GT2

Audi Sport customer racing на Goodwood фестивалот на брзината го претстави R8 LMS GT2, наменет само за патеката

Новата R8 LMS GT2 има низа аеродинамички надградувања, ревидирана шасија и модифицирана верзија на V10 моторот на стандардниот автомобил. Ова претставува најмоќната верзија на 5,2 литарскиот мотор досега, со 631 коњски сили и повеќе од 550 Nm вртежен момент, кој ги погонува задните тркала преку седум-степен менувач со двојна спојка. Останатите надградби вклучуваат нов всисен дел и реконфигуриран ECU.

Се базира на истата платформа како и производството R8 Spyder, иако е зајакната со челичен ролна кафез. Се базира на истата платформа како и производствениот R8 Spyder, која е дополнително зајакната со челичен кафез. R8 LMS GT2 исто така добива редизајнирана геометрија на суспензија, реконфигурирани антиблокирачки сопирачки и нов систем за контрола на тракцијата.

1 | R8 LMS GT2
2 | R8 LMS GT2

  Како и сите GT тркачи, R8 GT2 има агресивен аеро пакет кој содржи огромен преден сплитер, CFRP подни панели, задно крило и заден дифузер. Цевките од издувниот систем за пренасочени преку задниот браник, со цел да се намали отпорот на влечење.

  Верзијата наменета за Le Mans вклучува и систем за гасење на пожар одобрен од FIA, ремен со шест точки на прицврстување, безбедносни додатоци и отвор на кровот кој овозможува пристап до кабината во случај на незгода.

  Предното ветробранско стакло и стаклото на страничните прозорци се заменети со поликарбонат, додека вратите на стандардниот автомобил се заменети со алуминиумски засилени единици од јаглеродни влакна, кои се во согласност со LMGTE прописите за заштита од странични удари.

  Клучни зборови

  Поврзани вести

  Back to top button
  Close