fbpx

Bentley Continental GTC Mulliner со вистински дијаманти и бело злато

Уникатниот Bentley Continental GTC Mulliner направен по нарачка од Boodles се најде на продажба по необјавена цена

Bentley Mulliner соработуваше со компанијата за накит Boodles за еднократна изработка базирана на Continental GTC. Луксузниот автомобил има суптилна комбинација на бои, но внатрешноста е полна со сложени детали, вклучувајќи светкав приврзок од дијамант на централната конзола, изработен во 18-каратно бело злато.

Надворешноста на Bentley x Boodles Mulliner Edition Continental GTC е обоена во Porpoise Grey, во контраст со ленениот ентериер. На хромираните елементи му се придружуваат точките на Powder Pink, препознатлива боја за Boodles, на сплитерот, страничните прагови, задниот дифузер и задниот спојлер. Mulliner избра и сет од 22-инчни тркала обработени во волфрам со полиран акцент.

Внатре, најголем впечаток остава приврзокот „Be Boodles Bentley“ изработен од дијаманти и бело злато, кој е вметнат на централната конзола. Влошките со двојна завршница на контролната табла и панелите на вратите комбинираат Piano Linen со фурнир од Autumn Stone  и рабови со розова прав. Истата боја е искористена за рачно везење со вкрстено шиење, за кое биле потребни 278.566 шевови и шест часа за да се заврши.

Допирите од 24-каратно злато на отворите за воздух се референца за златарското наследство на Boodle, додека пар лабави перничиња во Linen боја на кожа ќе ги направат патниците уште поудобни. Логото на компанијата за накит заедно со нејзината 1798 година може да се најде на предните браници, контролната табла, страничните прагови и светлата на Continental GTC.

Нема механички промени во однос на стандардниот Continental GTC Mulliner, при што овалните издувни цевки откриваат присуство на 12-цилиндричен погон под хаубата. Битурбо 6,0-литарскиот W12 произведува 650 КС и 900 Nm вртежен момент во оваа конфигурација, испраќајќи ја силата на сите четири тркала преку осумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

Еднократната провизија ќе биде прикажана на 11 април во застапништвото на Jack Barclays Bentley во Лондон. Специјалниот модел ќе биде понуден на продажба по првото јавно излегување, но како што се очекуваше, не беа објавени детали за цената. Слободно може да се претпостави дека нарачаните допири и скапоцените материјали ќе го направат специјалниот бренд на Boodles значително поскап од стандардниот Continental GTC.

Поврзани вести

Back to top button