fbpx

Chevrolet Corvette E-Ray е прва електрифицирана верзија на иконскиот автомобил

Chevrolet ја претстави првата електрифицирана верзија на својот култен спортски автомобил - Corvette E-Ray

Chevrolet Corvette E-Ray од 2024 година дебитира како прв електрифициран модел на иконскиот спортски автомобил. Со својот електричен мотор и 6,2-литарски V8, хибридниот модел има вкупна моќност од 665 КС. Chevrolet тврди дека E-Ray може да достигне од место до 60 милји на час (96 километри на час) за 2,5 секунди, што го прави најбрзиот продукциски Corvette модел досега.

На својата предна оска, E-Ray има електричен мотор со 160 КС и 165 Nm. Системот го напојува со литиум-јонска батерија од 1,9 киловати. Во Stealth режим, хибридната Corvette може да вози без да работи со V8 до 72 км/ч.

Chevrolet Corvette E-Ray

Компонентата на погонската група на моторот со согорување е познатиот LT2 6,2-литарски V8 од Stingray. Во оваа апликација произведува 495 КС и 637 Nm. E-Ray има и нова лесна литиум-јонска батерија од 12 волти која го напојува системот за запирање-поаѓање на моторот со внатрешно согорување.

Покрај новиот погон, E-Ray има и други карактеристики што го прават посебен. Системот за суспензија Magnetic Ride Control 4.0 е стандарден. Сите тие добиваат и карбон-керамички сопирачки Brembo. Оваа Corvette вози на Michelin Pilot Sport гуми за сите сезони со зашеметена големина од 20 и 21 инчи. Летната гума Michelin Pilot Sport 4S е опционална надградба.

Chevrolet Corvette E-Ray

Во однос на дизајнот, E-Ray е 9,14 сантиметри поширок од стандардниот Stingray. Може да се пофали со различна предна табла со поистакнати хоризонтални елементи. Назад има нови отвори во браникот.

Купувачите ќе можат да изберат 14 бои за надворешни работи, вклучувајќи ги новите нијанси Riptide Blue, Seawolf Grey и Cacti. Значките на Carbon Flash ќе бидат стандардни, а клиентите ќе можат да додадат комплет за карбон ефекти. E-Ray ќе биде достапен со ексклузивна лента на каросеријата за модел во електрично сина боја. Како алтернатива, црните врвови на издувните гасови и светлата ознака ќе бидат опционални. Ќе има четири дизајни на алуминиумски тркала и избор на јаглеродни влакна.

Chevrolet Corvette E-Ray

Chevy, исто така, објавува дека верзии на Corvette од 2024 година имаат корист од ажурираната технологија за помош на возачот. Тие сега доаѓаат со помош за задржување лента со предупредување за заминување, предупредување за преден судир и автоматско итно сопирање.

E-Ray ќе биде пуштен во продажба подоцна оваа година. Chevy нема да даде точен датум, но моделот 2024 година најверојатно ќе значи пристигнување во втората половина на 2023 година. Цената ќе започне од 104.295 долари за купето 1LZ и 111.295 долари за кабриолетот 1LZ.

Поврзани вести

Back to top button