fbpx

Citroen обнови електриен e-MEHARI

Citroen ги објави првите информации, фотографии и видео за новата верзија на целосно електричниот модел e-MEHARI, кој веќе е достапен за купување во Франција по цена од 19.500 евра со еколошки бонуси

Модерната интерпретација на легендарниот модел на Citroen доаѓа со неколку главни новини во споредба со својот претходник, а тие се поврзани со желбата на француската марка да им понуди на своите клиенти повеќе удобност и погодност. Целосно нови кај електричниот се инструменталната табла и седиштата, а од компанијата лансираат на пазарот и верзија на e-MEHARI со хард покрив, што го прави автомобилот прилагоден за употреба во текот на целата година. Моделот, исто така, придонесува за подобрена топлинска и звучна изолација.

Citroen E- MEHARI
1 | e-MEHARI
2 | e-MEHARI
3 | e-MEHARI

    e-MEHARI доаѓа со систем за лесен пристап до ентериерот, централно заклучување, заштитни воздушни перничиња, автоматски фарови, систем за следење на притисокот на воздухот во гумите и бројни подобрувања во однос на квалитетот на изработката и безбедноста.

    Како резултат на подобрувањата, Citroen e-MEHARI е во можност да развие максимална брзина на движење од 110 km/h и нуди динамична однесување на патот, благодарение на зголемувањето од 20% во вртежниот момент на погонскиот систем. Автономијата на возилото е 195 km (NEDC циклус), а батеријата може да биде наполнета за 10,5 часа.

     

    Поврзани вести

    Back to top button