fbpx

Opel Crossland доби нов дизел мотор и автоматски менувач

Кросоверот Crossland е еден од најпопуларните модели на германскиот бренд во Европа. Компанијата од Rüsselsheim одлучи да го освежи со замена на постоечкиот 1.6 литарски дизел мотор со нов 1.5 литарски, а со него е достапен и нов менувач.

Новиот 1.5 литарски турбо мотор на Crossland развива 118 КС и 300 Nm вртежен момент, заедно со 6-брзински автоматски менувач. Моторот има систем за старт/стоп развиен од францускиот концерн PSA Group.

Комбинацијата на новиот мотор и автоматскиот менувач резултира со потрошувачка на гориво до 4,0 l/100 km, вели германскиот производител. Емисиите на CO2 од 1.5 литарскиот мотор се 105 g/100 km. Ова покажува дека единицата ги задоволува најновите еколошки перформанси и ги исполнува стандардите Euro 6d-TEMP.

Верзијата на Opel Crossland со новиот турбо дизел, исто така, ќе доаѓа со кожен ентериер, што е опција за моделот. Тоа е вклучено во нивоата на опрема, Innovation и Ultimate, каде што купувачот може да нарача и специјални ергономски седишта.

crossland

Цените на кросоверите со новиот мотор во Германија започнуваат од 24.000 евра, а автомобилот за кратко ќе биде достапен за дилерите на Opel

Поврзани вести

Back to top button