fbpx

Кросоверот Renault Arkana – „направен во Русија”

Минатата година на Меѓународниот саем за автомобили во Москва во август, Renault ја покажа надворешноста на новиот Coupé Crossover од C-сегментот - Arkana

Потоа беше соопштено дека моделот Arkana е развиен на новата платформа врз основа на француската архитектура B0, но со 55% нови јазли и компоненти и опремен со апсолутно нова енергетска единица. Дизајнот на кросоверот го користи најновиот стил од Renault Talisman, Megane и Koleos. Препознатливи знаци на надворешноста му се светлата, големите браници, тркалата, заштитните елементи во долниот дел на кабината, хромираните елементи и други.

Внатрешноста и техничките карактеристики на колата не се обелоденети, но се вели дека Arkana ќе има сосема нов управувач, најдолгото во класата меѓуоскино растојание и дека ќе се нуди во варијанти со преден и погон на сите тркала.

Renault Arkana е позициониран од францускиот бренд како глобален модел кој ќе се појави прво во Русија, а потоа и во Латинска Америка, Европа и Кина. Во кросоверниот опсег на брендот, новиот модел ќе биде распореден помеѓу Kaptur и Koleos. Renault неодамна откри нови технички детали за новиот кросовер на Arkana.

Arkana

Новиот мотор на Arkana за кој се спомена минатиот август на автосалонот во Москва е 1.3 литарскиот турбомотор TCe 150 која е заедно развиен од Renault-Nissan-Mitsubishi и Daimler. Бензинската единицата има директно вбризгување на 250 атмосфери на гориво и систем за дистрибуција на двојни променливи гасови. Неговата моќност е 150 КС, а максималниот вртежен момент е 250 Nm.

За цел пакет, TCe 150 ќе работи со X-Tronic варијатор кој има автоматски режим за симулација со седум фиксни степени. Бараната потрошувачка на гориво од 4×4 верзијата со варијација на мешан режим е 7 литри на 100 км од патот.

Новиот модел Arkana ќе биде склопуван во Русија. Компанијата планира таму да се прават и верзиите за Јужна Америка, Европа и Азија.

Поврзани вести

Back to top button