fbpx

Детроит 2018: Chevrolet и официјално го претатви новиот Silverado

Американскиот автомобилски концерн General Motors има светска премиера на новата генерација на пикап Chevrolet Silverado на меѓународниот автосалон Детроит 2018

Моделот се појавува како клучен за компанијата на северноамериканскиот пазар.

Предниот дел од овој пикап е еволутивен за овој модел. Нерамните рабови на телото се исчезнати, а тркалата се заоблени. Надворешната оптика веќе не е на две, туку на три нивоа. Во хоризонталната сепараторска влошка од хром метал се поставуваат LED дневни светла. Тековниот пикап доби осум различни модификации во исто време. Од новините вреди да се споменат Silverado RST, прилагоден по примерот на Tahoe RST за асфалт, како и Silverado LT Trailboss – офроуд верзија.

Silverado

Последната е со зголемена за 50 mm суспензија, амортизери Rancho, блокада на задниот диференцијал и 18-инчни тркала со „назабени“ гуми Goodyear Duratrac. Новата генерација е 41 mm подолга од нејзиниот претходник, а меѓуоскиното растојание се зголемено за 100 mm. И покрај зголемувањето на димензиите, дизајнерите успеаја да изгубат тежина од 204 kg благодарение на употребата на алуминиум.

Од него се направени вратите, капакот и задните врати на товарниот простор. Рамката на телото е намалена за 40 килограми. Во 2019 Chevrolet Silverado погонската гама се состои од шест комбинации на мотори и менувачи. Достапни се V8 бензински мотори со капацитет од 5.3 и 6.2 литри, како и 3.0-литарскиот Duramax турбо дизел. Како пренос, ќе биде достапен нов 10-брзински автоматски менувач.

Поврзани вести

Back to top button