fbpx

EICMA 2017: Honda GL1800 Gold Wing пристигнува во Европа

Новиот GL1800 Gold Wing забележува европската премиера на саемот EICMA 2017

Веќе 40 години моделот е синоним за удобност при подолго патување, луксуз и квалитет.

Актуелното издание е со нов, поостар дизајн, пониска маса и е покомпактен. Импозантен боксер 6-цилиндерскиот мотор со 4 вентили по цилиндар, со четири режими на управување со електронскиот систем за поднесување на гас Throttle By Wire, HSTC (степени на чувствителност на тракцијата контрола) и системот за тргнување на нагорнина Hill Start Assist. Новата шасија има рамка со двојна цевка од алуминиум.

Honda GL1800 Gold Wing
GL1800 Gold Wing

Gold Wing останува единствениот во светот мотоцикл, нудејки воздушно перниче како опција и првиот кој стандардно е компатибилен со Apple CarPlay. Потполно нова е трансмисијата DCT, развој на Honda од третата генерација со 7 брзини.
GL1800 Gold Wing

Поврзани вести

Back to top button