fbpx

ЕICMA 2017: Yamaha Niken – првиот бајк на три тркала

Yamaha на штандот во Милано ја претатави европската изведба на Niken, првиот мотор во светот со три тркала

Овој ѕвер со три тркала веројатно ќе биде одличен за возење со неверојатни квалитети. Контактот со подлогата е постојано со две тркала, кои обезбедуваат практично неограничен спој со патот, стабилност и поместување во агол со целосна брзина и безбедност.
Yamaha Niken
Инаку, Yamaha прави обиди за мотоцикл со различни тркала речиси една деценија – проектите Tesseract и OR2T, вклучуваат и две тркала позади. Во 2015-та година тргнува проектот за три тркала MWT-9, кој сега е во фаза на целосно сериска машина со почеток на производството догодина и со име Yamaha Niken. Неговата должина е 2150 mm, а ширината е 885 mm.
Yamaha Niken
Niken е развиен како вистинска фурија – со широка и несекојдневна предница и двојна вилушка, која држи секое од предните 15-инчни тркала. Покрај неверојатната адхезија кон квалитетите на новата машина се додава и многу сигурното однесување на патот и запирање Помалите предни тркала го олеснуваат влегувањето во свиоците, тоа е супер брзо и лесно, особено во стестнените градски услови. Останува да се убедиме каков е практично критичниот наклон при управување на оваа машина, зошто е избрана токму шемата со удвоуената предна вилушка и дали оваа машина ќе може да се вози на задна гума?

Поврзани вести

Back to top button