Електричниот Porsche Taycan со повеќе од 20.000 порачки

Производителот на луксузни автомобили Porsche објави дека компанијата примила повеќе од 20.000 нарачки за купување на првиот целосно електричен автомобил на марката- Taycan без автомобилот да е претставена пред публика.

Од легендарната компанија велат дека желба за купување на Taycan се клиенти со сериозни намери за стекнување со ваков вид на автомобил, а секое барање е направено со депозит од 2500 евра.

Сериската верзија на целосно електричното Porsche Taycan ќе биде претставена за прв пат во септември оваа година, а од компанијата споделија дека планираат пазарното лансирање да се случи пред крајот на оваа година.

Taycan

Според првичните информации на Porsche, моделот ќе биде во можност да се забрза од 0 до 100 km/h за помалку од 3,5 секунди, автономијата ќе биде над 500 километри, а дополнителни 100 поминати километри ќе можат да бидат генерирани само за 4 минути полнење со соодветен систем.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close