fbpx

Семејниот ден на Ferrari заврши со рекорден број посетители

Традиционалната средба на вработените од Ferrari додаде дополнителна вредност во овогодинешното издание

Во година во која легендарната марка ja одбележува својата 70-та годишнина, во комплексот на компанијата се собраа рекордни 18.000 луѓе.

Организаторите на семејниот настан на Ferrari, како и посетителите, беа почестени и од посетата на Серџо Маркионе – претседател и извршен директор на компанијата. Посетителите имаа можност да се запознаат со производствеиниот процес на Ferrari, да посетат тест зони, да го разгледаат одделот за класични автомобили Ferrari Classiche, како и ултрамодерниот GES Racing Division каде е позиционирана екипата на Scuderia Ferrari Formula 1.
Ferrari

Посебно внимание е посветено на најновиот производ – Ferrari Portofino, кој пред неколку дена дебитираше на меѓународната изложба во Франкфурт. Автомобилот е со основни димензии должина 4.586, ширина 1.938 и висина од 1.318 mm, а погонот му е доверен на V8 мотор 3.8 литарски, кој е во состојба да генерира максимална моќност од 600 коњски сили и вртежен момент од 760 Nm.
Ferrari

Поврзани вести

Back to top button