Ford со нова товарна верзија на Transit

Европската поделба на Ford откри први детали за нова товарна верзија на новиот Transit, која ветува дека ќе им понуди на корисниците не само дополнителна погодност благодарение на понискиот под, полесен товар/истовар, туку и зголемена носивост, како резултат на лесната структура на товарниот простор

Во споредба со стандардната верзија на Transit, новината на моделот доаѓа со пониска за 200 килограми тежина, како и со товарен под, кој е 10 сантиметри понизок. Ford потенцира дека новата товарна верзија на Transit ќе се заснова на успехот на дво-тонската модификација на моделот, кој продолжува да ужива зголемен интерес во Европа. Од почетокот на годината, семејството Transit генерира 52.100 реализирани единици во Европската Унија, што е за 13% повеќе од истиот период минатата година.

-Ford Transit, легендарниот „комерцијалист“ со својот огромен сет видови на кабини, погонски агрегати и габаритни верзии, со оваа новина најавува дека работите ќе бидат на ниво на скалило погоре, бидејќи донесува сосема нешто ново, „полесно“ и „пофункционално“, коментираат од Ford.

Новата варијанта на Transit е базирана на верзијата со погон на предните тркала и отворената задна кабина, давајќи му на возачот лесен пристап до товарниот простор. Автомобилот е достапен за купување во три верзии на меѓуоскиното растојание, со 2.0 -литарскиот EcoBlue мотор во верзии 130 и 170 коњски сили, стандарден шест-брзински мануелен менувач и можност за нарачување на шест-степен автоматски.

Поврзани вести

Back to top button