fbpx

Geely купи удел во Aston Martin Lagonda

Кинескиот автомобилски производител Geely одлучи да откупи 7,6 отсто удел во компанијата Aston Martin Lagonda

„Geely Holding“ објави дека купил 7,6 отсто од акциите во Aston Martin, додавајќи уште еден производител на автомобили во своето широко портфолио на брендови.

Во официјалното соопштение, Даниел Донгхуи Ли, извршен директор на Geely Holding Group, рече: „Среќни сме што можеме да ја објавиме нашата инвестиција во Aston Martin и веруваме дека со нашите добро воспоставени досиеја и технолошки понуди, Geely Holding може да придонесе за идниот успех на Aston Martin. Со нетрпение очекуваме да ги истражиме потенцијалните можности за ангажирање и соработка со Aston Martin додека продолжува да ја спроведуваме својата стратегија за постигнување долгорочен, одржлив раст и зголемена профитабилност“.

Geely, најголемата кинеска групација за автомобилска технологија во приватна сопственост, е сопственик на Volvo, Polestar, Lynk&Co, Zeekr, Lotus и LEVC. Исто така, има 50 отсто удел во Smart и 9,69 отсто во Daimler. Ова не е прв пат кинеската компанија да изрази интерес за Aston Martin; уште во 2020 година имаше извештаи за можен договор, пред Лоренс Строл да ја преземе одговорноста за масивни инвестиции во фирмата.

Уделот од 7,6 отсто на Geely во Aston Martin Lagonda може да и обезбеди на британската фирма пристап до широката лепеза на компоненти на Geely за своите идни модели. Понатаму, ќе му помогне на Aston Martin да ја обезбеди својата иднина, по неодамнешната инвестиција на Саудискиот јавен инвестициски фонд (PIF) објавена во јули. Треба да се истакне дека уделот на Geely е помал од уделот во сопственост на претседателот Лоренс Строл (18,3 проценти), PIF (16,7 проценти) и Daimler (9,7 проценти).

Поврзани вести

Back to top button