Honda поднесе патент за електричен кросовер врз основа на HR-V

Honda на овогодинешниот саем во Пекинг го покажа концептуалниот електричен модел, а пред неколку дена и својата патентирана сериска верзија наречена Everus EV

Патентните документи покажуваат некои разлики во сериските перформанси од концептот. Дизајнот на кросоверот е малку поедноставен и има карактеристики од бестселерот на Honda HR-V. На пример, меѓу светлата нема LED лента, а формата на светлосната група доби повеќе класични карактеристики. Нема информации за ентериерот, но најверојатно ќе биде сличен со HR-V.

Honda

Everus се појавува како под-бренд создаден од Honda и кинескиот GAC за производство на електрични автомобили.

Првиот модел е Everan S1 седан развиен врз основа на Honda City, чие производство беше прекинато пред четири години. Everus EV ќе биде прикажан на пошироката јавност во ноември на саемот во Гуангжу, по што автомобилот ќе биде достапен за продажба.

Honda

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close