fbpx

Hyundai ја покажа новата Kona

Корејскиот производител Hyundai ја прикажа новата Kona која ќе пристигне во хибридна, електрична и верзија со погон на внатрешно согорување

Hyundai Kona го имаше своето светско деби во Јужна Кореја во 2017 година. Сега, марката е подготвена да го открие изгледот на новата генерација на кросоверот која пристигнува за моделската 2024 година. На пат се четири варијанти: ЕВ, хибридна, погон со мотор на внатрешно согорување и N Line.

Предвидено да биде радикално подобрување во однос на својот претходник, „надградениот модел“ се одликува со храбар нов дизајн кој е футуристички и изгледа многу попремиум.

Додека секоја варијанта има малку поинаков изглед, сите верзии на Kona имаат заоблен нос со тенка „Seamless Horizon Lamp“ LED светлосна лента која се протега речиси низ целата ширина на возилото. Електричната варијанта се надоврзува на ова со пикселирана верзија на светлото и е споена со 19-инчни алуминиумски тркала инспирирани од пиксели, како и блокиран довод со графика со пиксели.

Дизајнерите на Hyundai започнаа со креирање на новата Kona ЕВ, а потоа го применија изгледот и на другите верзии. Напред, сите од нив делат карактеристична светлосна лента долж работ на хаубата. Предните светла се наоѓаат под оваа лента на надворешните агли.

Hyundai Kona

Конвенционалните и хибридните верзии имаат поцврст изглед бидејќи имаат пластична обвивка на каросеријата, вештачка плоча за лизгање и поагресивен преден браник со триаголни доводи кои се чини дека се блокирани. N Line, од друга страна, има уникатни предни и задни браници, сребрени странични здолништа и карактеристични 19-инчни алуминиумски тркала. Моделот може да биде опремен и со црни ретровизори и црн покрив.

Поголеми димензии

Hyundai рече дека за разлика од повеќето возила, тие започнале прво да го дизајнираат Kona ЕВ, а потоа продолжиле со останатите варијанти. Компанијата рече дека овој „неконвенционален пристап му овозможи на Hyundai да донесе техно-центрично дизајнерско размислување во сите варијанти на Kona“.

Деталните спецификации ќе бидат објавени во наредните месеци, но Hyundai рече дека кросоверот е 150 мм подолг од неговиот претходник бидејќи моделот сега е долг 171,5 4.355 мм. Дополнителни 60 мм се наоѓаат помеѓу тркалата, додека Kona е исто така 25 милиметри поширок од порано. Ова треба да создаде попригодна кабина со дополнителен простор за нозете на задните седишта.

Драстична промена на ентериерот

Зборувајќи за внатрешноста, кабината добива значителна надградба бидејќи добива преуредување инспирирано од Ioniq 5. Како што можете да видите, кросоверот има 12,3-инчен дигитален инструмент кластер што се влева во соодветниот 12,3-инчен инфозабавен систем.

Од друга страна, има „лебдечка“ контролна табла и заоблена централна конзола со асортиман на физички контроли. Менувачот е исто така преместен бидејќи сега се наоѓа на управувачкиот столб за да обезбеди „ненатрупан распоред и дополнителен простор за предметите во централниот тунел.

Hyundai Kona

Патниците на задните седишта не се заборавени бидејќи тука е поставена клупа што ја „зајакнува естетиката на урбаниот дизајн на Kona од 21 век“. Hyundai рече дека вториот ред ќе понуди „уникатно искуство со максимална употребливост и удобност“. Компанијата додаде дека товарниот простор е исто така „максимизиран“.

Производителот на автомобили сè уште не ги открива спецификациите на погонската единица или деталите за цените за новата Kona. Hyundai ќе ги објави тие информации во наредните месеци.

Поврзани вести

Back to top button