fbpx

Идните модели на Škoda ќе имаат уште покарактеристичен дизајн

Првиот човек на чешката марка Клаус Зелмер најави дека Škoda во иднина ќе има попрепознатлив изглед со помал фокус на технологијата

Škoda неодамна објави дека планира да претстави три електрични возила до 2026 година, а извршниот директор Клаус Зелмер откри дека тие ќе имаат попрепознатлив и карактеристичен дизајн.

Зборувајќи за Handelsblatt, Зелмер рече дека „Škoda никогаш не била толку строга со својот дизајнерски јазик“ и „престројувањето, особено кај електричните модели, јасно ќе го покаже тоа“. Тој додаде дека идните модели ќе „изразуваат приземност и искреност“, но нема да бидат премногу фокусирани на технологијата.

Технолошките проблеми предизвикуваат проблеми во Volkswagen и се чини дека Škoda сака да ги избегне истите грешки. Особено, Зелмер рече дека Škoda ќе биде „поконзервативна во своето дигитално присуство“ бидејќи не сака клиентите да се чувствуваат преоптоварени.

Да се вратиме на претстојните ЕВ, еден од моделите се планира да биде хечбек со големина на Fabia кој вози на платформата MEB. Handelsblatt објави дека може да чини помалку од 25.000 евра, што би го направило за околу 10.000 евра поевтино од MINI Cooper SE и Renault Zoe.

Škoda претходно соопшти дека другите два модели ќе бидат компактен кросовер со големина на Karoq и голем кросовер со седум седишта што беше прегледан од концептот Vision 7S. Вториот имаше пакет батерии од 89 kWh што му овозможи на моделот да патува преку 600 км со едно полнење според WLTP циклусот.

И покрај фокусот на електричните возила, Зелмер рече дека компанијата не е подготвена да се откаже од моделите со мотор на внатрешно согорување бидејќи „клиентите ќе одлучат како ќе се развива пазарот“. С

Во меѓувреме, Škoda ќе ги претстави следната генерација на Superb и Kodiaq следната година. Ним ќе им се придружи нова Octavia во 2024 година.

Поврзани вести

Back to top button