fbpx

Некогашни инженери на BMW ќе прават супер- кросовер

Група поранешни инженери на BMW создадоа нова компанија- Byton Electric. Нејзиниот прв модел е Byton SIV

Нејзиниот прв модел е Byton SIV, кој ќе биде претставен за време на CEV Consumer Electronics Show, кој започнува на 7 јануари во Лас Вегас.

Седиштето на новиот производител е во Nyankin (Кина), каде што се наоѓа фабриката на компанијата. Има канцеларии во Пекинг, Шангај, Минхен и Калифорнија. Byton има намера да воведе нова класа на кросовери на пазарот- SIV, што се преведува како Smart Intuitive Vehicle. Името покажува дека ова не е само електричен автомобил, туку „паметен електромобил“. Ќе добие автономен систем за управување на трето ниво, кој лесно може да се надгради и со четврто, па и петто ниво. Должината на Byton SIV е 4.800 mm, а меѓуоскиното растојание 2950 mm, што е слично во големина на Nissan Murano и Volkswagen Touareg.

Byton SIV

Кросоверот ќе биде достапен во две модификации: со батерии со капацитет од 60 kWh и 90 kWh. Во првиот случај, опсегот ќе биде 350, а во вториот 500 километри. Посебен систем за брзо полнење ќе овозможи да за помалку од 10 минути се наполни енергија за автономија од 120 километри.
Една од карактеристиките на Byton SIV е отсуството на инструмент табла. Наместо тоа, има екран со должина од 1.250 и височина од 250 mm.

1 | Byton SIV
2 | Byton SIV
3 | Byton SIV

    Постои екран на допир пред возачот, од кој се управува со системите на електричниот автомобил. Широк спектар на информации се достапни на големиот екран – од вести и навигација до филмови. Мултимедијалниот систем прима податоци со брзина од 1000 Mbps. Производството на „паметниот електричен автомобил“ ќе започне во 2019 година, првично се очекува да биде продаван во Кина, а една година подоцна, исто така, ќе почне да се извезува во САД и Европа. Моделот ќе чини околу 40.000 евра.

    Поврзани вести

    Back to top button