fbpx

Jaguar C-Type Continuation 70-Edition во чест на победата на Ле Ман

Компанијата Jaguar, преку својот Classics оддел, ги претстави најновите C-Type Continuation 70-Edition модели во чест на доминацијата на 24 часа Ле Ман во 1953 година

Jaguar Classics претстави два нови модели на C-Type Continuation дизајнирани да ја прослават оригиналната доминација на 24 часа Ле Ман од 1953 година, каде што C-Type заврши на прво, второ, четврто и деветто место.

Овие два специјални C-Type Continuation модели се познати како „70-Edition“. Првиот од нив е завршен во специјална боја на Verbier Silver со кожна внатрешност Cranberry Red, комбинација на бои и украси за која Jaguar вели дека никогаш нема да се повтори. Вториот автомобил е во чест на C-Type кој победи на 24 часа Ле Ман во 1953 година и е облеан во боите на Works Team на British Racing Green со кожен ентериер од Suede Green.

Jaguar C-Type Continuation 70-Edition

Во најголем дел, овие две варијанти на „70-Edition“ се идентични со сите други модели на C-Type Continuation што се произведуваат. Сепак, тие се карактеризираат со истакнати шевови и везови од „70-Edition“, уникатни беџови и насликани тркалезни ленти со бројот 70.

За секој модел се потребни 3.000 часа работа

Под прекрасната алуминиумска кожа на дуото се наоѓа 3,4-литарски атмосферски реден шестцилиндричен мотор со тројни Weber 40DCO3 карбуратори кои испумпуваат 220 КС. За секој C-Тype Continuation модел се потребни повеќе од 3.000 часа за да се конструира во Jaguar Classic Works во Ковентри, а првите примероци штотуку почнаа да пристигнуваатдо рацете на клиентите ширум светот.

Jaguar C-Type Continuation 70-Edition

„Секоj C-Type Continuation е ретко и специјално возило за украсување на која било колекција, но со задоволство ги откриваме овие две извонредни изданија за да ја одбележат значајната година за Jaguar и моторспортот“, рече Метју Бејли виш менаџер за стратегија и бизнис развој во Jaguar Land Rover Classic. „Во 1953 година, воведувањето на диск-сопирачката во комбинација со паметниот дизајн и инженерството на C-Type, значеше дека возилото беше доминантно на 24 часа Ле Ман. „C-Type“ е историски значаен автомобил со пионерската технологија за диск сопирачки на Jaguar пред седумдесет години, и честопати го земаме здраво за готово фактот дека диск-сопирачката останува стандард во индустријата“.

Поврзани вести

Back to top button