Jaguar Land Rover престанува да работи

Британскиот производител Jaguar Land Rover, припаѓа на индиската компанија Tata Motors Ltd., која предупреди дека ќе престане со работа во пролетта оваа година, соопштуваат медиумите на Островот.

Работата во четирите фабрики на Jaguar Land Rover ќе биде прекината во периодот од 8 до 12 април, односно откако Велика Британија ќе ја напушти Европската унија на 29 март. Производителот ја донесе оваа одлука за намалување на загубите што ќе ги претрпи за претстојниот Брекзит.

Претходно, компанијата соопшти дека го намалува производството поради намалениот интерес за своето производство во Кина. Покрај тоа, беше одлучено да се скрати работната недела во Jaguar Land Rover.

Генералниот директор на британскиот производител Ралф Спиј ја предупреди Тереза ​​Меј дека претстојниот Брекзит ќе ја принуди компанијата да отпушти неколку илјади работни места и ќе ја чини компанијата барем 1,2 милијарди фунти.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close