Jaguar Land Rover ќе го пропушти саемот во Женева

Во март 2019 година, нема да видиме штанд и нови модели на Jaguar Land Rover на саемот во Женева. Пред оваа вест, исто така беше објавено дека нема да ги видиме брендовите Ford и Volvo. Одлуката на Jaguar Land Rover е донесена во рамките на планот за намалување на трошоците, наметнат од падот на продажбата за 13 %, стравувањата поврзани со Брекзит и намалениот интерес за купување на дизел варијанти.

На Женевскиот меѓународен автосалонот оваа година беше светската премиера наелектричниот кросовер Jaguar I-Pace и луксузната варијанта Range Rover SV Coupe. Втората генерација на моделот Evoque дебитираше пред неколку дена во Лондон со спектакуларна забава, па следната година едвај се очекува нешто ново од JLR, освен редизајнот на Discovery Sport.

Други големи очекувана од компанијата е новиот Defender, но најверојатно истата ќе се одржи во 2020 година. Најголемиот кросовер Jaguar J-Pace е планиран за 2021 година, а истото важи и за наследникот на Jaguar XJ и новиот Range Rover SUV.

За разлика JLR – индиската компанија Tata Motors не го пропушта Женевскиот автосалонот веќе 20 години и во следната 2019 со сигурност ќе биде присутна. Исто така, има нешто ново за да се покаже – Harrier кросовер, кој ќе биде достапен на други пазари во светот, освен во Индија.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close