Jaguar ги менува имињата на верзиите од семејството F-Type

Jaguar направи мали промени во имињата на различните верзии на спортските автомобили од серијалот F-Type

Возилата веќе имаат нови индикации, кои ја покажуваат нивната моќ, како и подолгиот список на опрема. Основната верзија на F-Type сега ќе се вика P300. Автомобилот се задвижува со 2.0-литарски 4-цилиндерски турбо мотор со моќност од 300 коњски сили. Верзиите со 340 и 380 коњски сили, кои под хаубата имаат 3.0-литарски 6-цилиндерски компресорски мотори во иднина ќе се означени со P340 и P380.

F-Type

Топ верзиите F-Type R и SVR ги задржуваат ознаките, а тие се нудат со 8-цилиндерски мотори со моќност од 550 и 575 коњски сили. P380 е исто така опремен со адаптивни амортизери и заден диференцијал со зголемена влечна сила. Сите верзии добиваат нов систем за дистрибуција на вртежниот момент како дел од стандардната опрема и модернизиран со 10-инчен екран мултимедијален систем.

Европските дилери на Jaguar ќе добијат нови верзии од семејството F-Type во мај.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close