Kia го најави нејзиниот иден мал кросовер

Компанијата Kia објави скици на субкомпактен кросовер, чија продажба ќе стартува до крајот на 2019 година

Во основата на моделот се приметува концептот SP кој беше прикажан минатата година. Од цртежи станува јасно дека нема ништо иновативно во изгледот на кросоверот, а едноставноста на дизајнот покажува дека тоа е серискиот прототип кој ќе биде пуштен во продажба.

Kia

Тесните фарови, кои ги добиваат сите нови модели на Kia, непречено преминуваат кон решетката на ладилникот, извршена во корпоративниот стил на брендот. Трите вертикални светла на предниот браник најверојатно ќе служат за фарови против магла, бидејќи дневните светла се интегрирани во горниот дел и поминуваат над целата решетка на ладилникот со исклучоци на помал дел на амблемот.

Kia

Кросоверот е насликан со огромни тркала, но веројатно во сериската верзија ќе падне заедно со некои други детали. Повеќето делови се прекриени со хром. Двете издувни цевки очигледно служат само за декор, а истото важи и за дифузерот на дното на браникот.

Најверојатно кросоверот ќе биде именуван Tusker. Неговата премиера е закажана за втората половина од годината, почнувајќи од јужнокорејскиот пазар, а потоа и во други земји.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close