fbpx

Lamborghini Huracan STO SC 10° Anniversario е уникат во чест на Squadra Corse

Уникатниот Huracan има специјална боја заедно со модифицирана аеродинамика, суспензија, гуми и издувен систем

Lamborghini Huracan би можел да биде распродаден до претстојниот крај на неговото производство подоцна оваа година, но тоа не ја спречува компанијата од Сант Агата да претстави уште едно еднократно специјално издани засновано на перформансниот STO. Huracan STO SC 10° Anniversario е дизајниран во чест на една деценија на тркачкиот оддел на марката Squadra Corse, кој се одликува со боја инспирирана од мотоспортот, унапредена аеродинамика, поагресивна поставеност на суспензијата, полепливи гуми и погласен издув од Akrapovic.

Lamborghini Huracan STO SC 10 Anniversario

Суперавтомобилот е создаден од програмата Lamborghini Ad Personam Opera Unica, што значи дека оваа спецификација е ограничена на еден примерок. Разновидноста е инспирирана од хибридниот тркачки автомобил Lamborghini SC63 кој ќе се трка во Ле Ман, комбинирајќи Verde Mantis (зелена) и Nero Noctis (црна) со италијанските тробојни риги.

Налепниците со број на вратите ја одбележуваат 10-годишнината од Lamborghini Squadra Corse, додека деловите од карбон се истакнати со Rosso Mars (црвена) лента. Друг посебен акцент е амблемот на тркачкиот оддел на централната перка што се протега од покривот сè до задното крило.

Ентериер

Во внатрешноста се наоѓа Nero Ade (црна) Алкантара тапацир на седиштата со контрастни Verde Fauns (зелени) шевови. Безбедносните појаси со четири точки, алуминиумскиот рол-бар и подот од карбонски влакна дополнително го истакнуваат амбиентот инспириран од мотоспортот.

Додека еднократните конструкции обично се ограничени на единствена спецификација, Lamborghini Huracan STO SC 10° Anniversario доаѓа со комплет за перформанси развиен од инженерите на Squadra Corse. Ова беше дизајнирано да го направи суперавтомобилот уште побрз на патеката.

Lamborghini Huracan STO SC 10 Anniversario

Елементите од карбон монтирани на хаубата и изменетиот агол на задното крило ја зголемуваат потисната сила на возилото. Што е уште поважно, овој STO доаѓа со нови амортизери и четиринасочни прилагодливи амортизери, кои работат во комбинација со нов сет на гуми од Bridgestone. На крајот, тука е титаниумскиот издув од Akrapovic кој дополнително го нагласува звукот на атмосферскиот V10 кој произведува 640 КС во STO.

Lamborghini не ја објави цената на еднократниот специјален моделот. Степенот на модификациите и колекционерството на овој јубилеен модел со сигурност ќе влијаат ова да биде еден од најскапите Huracan модели кои излегуваат од фабриката во Сант Агата.

Поврзани вести

Back to top button