Mazda ја потврди премиерата на својот прв EV во Токио

Компанијата го потврди официјалното откривање на своето прво производно целосно електрично возило закажано за Саемот на автомобили во Токио

Автомобилскиот производител се воздржа од објавување на какви било детали за своето ново електрично возило, освен дека тоа е целосно нов модел. Прототипните изведби кои веќе ги видовме го носеа телото на компактниот кросовер CX-30 над новата, електрична платформа, која навистина не кажува многу за вистинската форма на производниот модел.

Не се знае многу ни за погонскиот агрегат, иако прототипите беа опремени со батерија од 35,5 kWh. Опсегот исто така е непознат, но сепак автомобилите кои обично имаат батерија со слична големина можат да патуваат повеќе од 241 километри со едно полнење.

CX-30

Перформансите треба да бидат пристојни, бидејќи се смета дека првото електрично возило на Mazda ќе доаѓа со еден електричен мотор, произведувајќи моќност од 141 коњски сили и 265 Nm вртежен момент. Благодарение на непосредната реакција на електричниот погон, исто толку неименуваниот автомобил со нулта емисија треба да биде прилично агилен и респонсивен.

Настрана од овој целосно електричен погон, кој веројатно ќе биде насочен кон пазари како Европа, Кина и Јапонија, тој исто така би можел да се продаде со широк опсег во Америка.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close