fbpx

Mercedes-Benz SL станува хибрид со 800 „коњи“

Компанијата Mercedes-Benz ќе ја опреми следната генерација на моделот SL со хибриден систем, во која ќе влезат 4,0-литарски Tween-turbo V8 агрегат и електромотор

Излезната моќност на силата ќе надмине 800 КС и 1000 Nm вртежен момент.

Со овие промени следи и започнување на производство на моделот со две врати од Mercedes-Benz и неговото вклучување во семејниот Mercedes-AMG. Во таков случај возилото ќе добие уште два V8 мотори – со 612 и 522 КС, како и реден агрегат со 6 цилиндри, кој развива моќност од 435 КС. Според информациите, при следната смената на генерации, SL ќе остане без тврдиот отстранлив покрив, па ќе се претвори во купе и ќе добие две дополнителни места.

SL
Премиерата на моделот е предвидена за 2021 година, а во опремата ќе влезат воздушно потпирање, регулирачки задни тркала, активни стабилизатори за напречна одржливост, како и нов систем за погон на четири тркала 4Matic. Во прилог на следната SL, истата хибридна единица ќе се најде на уште неколку модели на Mercedes. Меѓу нив се лимузината S класа, кросоверот GLS, како и каросеријата AMG GT4, која ќе конкурира на Porsche Panamera. Сегашната генерација на моделот е достапна со избор од 4 мотори, развивајки 367, 456, 585 и 630 КС.

SL

Поврзани вести

Back to top button