fbpx

Mercedes ги објави цените за новите AMG GLA модели

Mercedes ги отвори нарачките за новата генерација на моделите AMG GLA 35, GLA 45 и GLA 45 S, а најевтината верзија во Германија ќе чини над 50.000 евра

Купувачите кои сакаат во свој посед да имаат моќни компактни кросовери ќе можат да бираат меѓу три AMG верзии на новиот Mercedes GLA, откако германскиот премиум производител ги отвори нарачките и ги објави цените за своите модели GLA 35, GLA 45 и GLA 45 S.

Сите три модели на Mercedes-AMG GLA пристигнуваат со истиот мотор, односно 2,0-литарски четирицилиндричен турбо мотор во комбинација со осумстепен автоматски менувач со двојна спојка, со што овие автомобили се меѓу најмоќните во својот сегмент.

Mercedes AMG GLA

Кај основниот модел GLA 35 четирицилиндричниот 2,0-литарски мотор нуди 306 КС и 400 Nm максимален вртежен момент. Моќноста се пренесува на сите четири тркала преку AMG Performance 4Matic системот. Од нула до „стотка“ овој автомобил достигнува за 5,1 секунда, додека максималната брзина е електронски ограничена на 250 километри на час. Почетната цена на овој модел е 54.204 евра.

Mercedes AMG GLA

За оние кои не се задоволуваат со овие перформанси, Mercedes го нуди моделот GLA 45 кој исто така е опремен со систем на погон на сите четири тркала и мотор од 387 КС, додека максималниот вртежен момент е 480 Nm. Автомобилот од 0 до 100 km/h достигнува на 4,4 секунди, што е побрзо забрзување во однос на основниот модел, додека максималната брзина исто така е ограничена на 250 километри на час. За овој модел во Германија потребно е да се издвојат 62.772 евра.

На крајот, на врвот на понудата се наоѓа GLA 45 S со истиот мотор како и претходните две верзии, со тоа што во овој модел истиот располага со дури 421 КС и 500 Nm. Забрзувањето од нула до „стотка“ се достигнува за 4,3 секунди, а максималната брзина е ограничена на 270 километри на час. Цената за овој модел стартува од 68.365 евра.

Поврзани вести

Back to top button