fbpx

Mercedes го покажа ентериерот на новата E-Класа

Новата генерација на Mercedes E-Класа ќе има голем дисплеј за патници и асортиман на високотехнолошки опции

Mercedes официјално ја започнува тизер кампањата за следната генерација на E-Class. Германскиот производител го прикажа поголемиот дел од внатрешноста на луксузната лимузина со контролната табла исполнета со екрани која делува навистина препознатливо. Изгледот потсетува на кабината на EQE, особено верзијата без Hyperscreen кој е опционално достапен на електричниот автомобил.

Како што велат од Mercedes, кога редизајнираниот седан ќе пристигне во салоните подоцна оваа година, тоа ќе биде радикално отстапување од претходните пракси, бидејќи моделот е дизајниран да испорача „импресивно забавно искуство“ со музика, игри и стриминг содржини.

MBUX Superscreen

E-Класа ќе се нуди со опционален Superscreen MBUX кој црпи инспирација од огромниот Hyperscreen MBUX. Mercedes не навлезе во детали, но истиот во себе содржи голем инфозабавен систем, како и дисплеј за совозачот. Ним им се придружува самостојниот дигитален инструмент кластер кој нуди класични и спортски дисплеи. Класичниот дисплеј покажува брзиномер и тахометар како бројчаник, додека спортскиот дисплеј прифаќа црвена тема додека го става тахометарот во фокусот.

Кога сме кај екраните, апликациите од трети страни може да се инсталираат директно наместо да се пресликуваат преку Android Auto или Apple CarPlay. Со цел да ја искористи оваа можност, Mercedes лансира App Store кој ќе има „постепено проширување на портфолиото на апликации“.

При лансирањето, ќе има асортиман на апликации вклучувајќи Angry Birds, TikTok, Zoom и Webex. Неколку од нив може да се користат со новата селфи и видео камера на автомобилот, која е поставена на врвот на контролната табла и вклучена со Superscreen MBUX. Сопствениците можат да ја користат камерата за фотографирање и видео, кога автомобилот е паркиран.

Mercedes E-Класа

Безбедност на возачот

Покрај гореспоменатите апликации, сопствениците ќе го најдат веб-прелистувачот Vivaldi, како и порталот за забава ZYNC. Mercedes вели дека вториот обезбедува „on-demand содржина, интерактивни искуства, локални видео програми, спорт, вести и многу повеќе“. Тоа е нејасно, но компанијата додаде „повеќе од 30 услуги за стриминг од добро познати глобални, регионални и локални партнери се веќе достапни, додека дополнителни партнери и канали постојано се интегрираат“.

За да се спречи возачот да биде одвлечен од екранот на совозачот, E-Класа има „визуелен штит“ кој користи камера и „напреден концепт за филтрирање за да се осигура дека содржината на екранот не е видлива за возачот“. Всушност, системот ги следи движењата на очите на возачот и одредува дали премногу долго гледа во совозачкиот екран. Ако се случи ова, „осветленоста на совозачкиот екран се намалува и затоа патникот може да продолжи да ја гледа содржината, додека таа не е видлива за возачот“.

Вештачката интелигенција е иднината

Mercedes со новата E-Класа ги прифаќа трендовите и гледа на иднината со вештачка интелигенција. При лансирањето, автомобилот ќе има шаблони и самокреирани рутини што ќе им овозможат на сопствениците да му кажат на возилото „направи одредена работа во одредени околности“. На пример, поставката „Cold Days“ може да ги вклучи загреаните седишта ако надворешната температура достигне одреденo ниво, а исто така го менува системот за амбиентално осветлување во „топла“ портокалова боја.

Во иднина, компанијата сака целосно да ги автоматизира рутинските задачи со вештачка интелигенција. Ова првично ќе се фокусира на функциите за греење, вентилација и масажа, но Mercedes рече дека „сукцесивно треба да се интегрираат и други внатрешни системи“.

Настрана екраните, E-Класа ќе понуди активен систем за амбиентално осветлување и систем за опкружувачки звук Burmester 4D со 17 звучници, кој ќе им овозможи на сопствениците „да искусат музика со три сетила“. Кога веќе зборуваме, постојат активни светлосни ленти кои реагираат на звук од музика, филмови и апликации. На пример, брзите секвенци може да предизвикаат брзи промени на светлината, додека „протечните ритми можат да создадат нежно спојување на расположенија за осветлување“.

Опции за персонализација

Светлосната лента не е само за забава, бидејќи Mercedes забележа дека може да се користи за пренесување безбедносни информации. Конкретно, ги визуелизира информациите од системот за помош при паркирање и може да дава визуелни предупредувања за да се обезбеди „дополнителна безбедност при поминување на раскрсници со вкрстен сообраќај“.

Mercedes E-Класа

Технолошките карактеристики ги заокружуваат функциите Energizing Comfort и Energizing Coach, како и 5G технологијата за брз пренос на податоци.

Mercedes не кажа многу за остатокот од внатрешноста, но можеме да видиме нови вола, како и минималистичка централна конзола. Купувачите исто така ќе најдат „бројни комбинации на бои за внатрешни работи“ кои се движат од „светло беж во комбинација со Space Grey, вклучувајќи елегантен бисерен ефект, до софистицираната Tonka Brown во боја на цимет и сив кул изглед“.

Компанијата додаде дека Е-Класата ќе понуди Nappa кожни седишта со дијамантски облоги, како и нова облога од дрво со отворени пори Dark Ash со позадинско осветлување. Ако тоа не ви се допаѓа, ќе има и сребрена облога од метал, како и облоги Manufaktur Piano Lacquer Flow Lines од S-Class.

Поврзани вести

Back to top button