fbpx

Mercedes го освежи GLE и додаде нова PHEV верзија во понудата

Mercedes-Benz ги ажурираше надворешноста, внатрешноста, технологијата и опремата на моделската генерација на GLE лансирана во 2018 година

Mercedes го претстави освежениот GLE, кој располага со нова технологија за да го направи поспособен надвор од патот, поинтелигентен MBUX систем и нова GLE 400e 4Matic plug-in хибрид верзија.

Новиот plug-in хибриден GLE 400e располага со 2.0-литарски, четирицилиндричен мотор и електричен мотор кои заедно создаваат 252 КС и 649 Nm вртежен момент, додека GLE 350 de 4MATIC ќе го придвижува 2,0-литарски дизел мотор кој заедно со својот електричен мотор му обезбедува на возачот 197 КС. Целосно електричен опсег од батеријата од 23,3 kWh допрва треба да се објави, но опционален полнач од 60 kW DC ќе понуди од Mercedes за да го направи полнењето што е можно побрзо.

Сите погонски единици на GLE ќе добијат мала количина на електрификација, благодарение на 48-волтниот благ хибриден систем на производителот, кој ќе биде додаден на 2.0-литарските и 3.0-литарските дизел мотори. Овие, GLE 300 d 4MATIC и GLE 450 d 4MATIC, ќе имаат 269 КС и 367 КС.

Последниот модел, GLE 580 4MATIC, исто така ќе се нуди со „Off-Road Engineering Package“. Додава заштита на каросеријата што, во комбинација со достапната воздушна суспензија, додава уште 30 милиметри растојание од подлогата на теренецот.

Втора генерација на MBUX

Исто така, ќе додаде и off-road режим во инфозабавниот систем, кој му обезбедува на возачот информации за аголот на вртење, наклонот на кој се движат и неговата основна насока. Системот исто така работи со камерите од 360 степени за да обезбеди „проѕирен поглед на хаубата“, што му дава на возачот подобар преглед на теренот што го опкружува.

Покрај тоа, Mercedes додаде и нов Trailer Route Planner на GLE. Ги одредува маршрутите погодни за возење со претходно дефинирани податоци врз основа на информациите за тежина, висина, ширина и друго.

Mercedes-Benz GLE

Системот што ги извршува овие апликации, MBUX, сега е поинтелигентен од кога било и сега е во својата втора генерација. Иако екраните во GLE остануваат со иста големина (12,3 инчи), повеќе поставки за возилото и удобноста може да се контролираат преку екранот на допир. Сега се достапни и безжичниот Android Auto и Apple CarPlay, додека гласовниот асистент на Mercedes е поефикасен од кога било и ќе остане така благодарение на надградбите преку воздух.

Луксуз инспириран од Maybach GLS и S-Класа

Со цел да докаже дека GLE не е замислен како „грубо“ возило, од Mercedes истакнуваат дека голем број внатрешни карактеристики се позајмени од Maybach GLS и S-Class. Тие вклучуваат нов волан со сензорски површини кои управуваат со возачот и централните дисплеи.

Хромираната завршница на централните и страничните отвори за вентилација, која претходно беше достапна само на Maybach GLS, сега станува достапна и на GLE како и материјалот за обложување MANUFAKTUR Piano Black Flowing Lines, кој претходно беше ексклузивен за стандардниот GLS. Catalana Beige/Black и Bahia Brown/Black боја во внатрешноста се додадени на теренецот.

Надвор, во меѓувреме, редизајнот е суптилен. На пример, Mercedes вели дека предниот браник е ажуриран, а решетката има две хоризонтални лопатки со хромирани акценти.

Задните светла на Mercedes се исто така ажурирани за да имаат два хоризонтални блока, додека амбиенталното осветлување сега доаѓа со опција за проектирање на моделот на Mercedes-Benz. Купувачите, исто така, сега ќе можат да изберат боја на Twilight Blue и Alpine Grey за нивниот GLE, кој исто така се нуди со нови комплети на тркала од 19 и 20 инчи.

Унапредениот Mercedes-Benz GLE ќе се најде во продажба во Европа почнувајќи од овој јуни.

Поврзани вести

Back to top button