fbpx

Нов автомобилски бренд се појави во Северна Кореја

Нова автомобилска марка, Naenara, се појави во Северна Кореја, со модели опремени со богата опрема

Тоа на својата страница на Twitter го објави историчарот и преведувач, Мартин Висер, кој важи за најголем познавач на збиднувањата во Северна Кореја.

Гамата на новиот бренд ќе вклучува автомобили, кросовери, компактни и средни автобуси, како и мали камиони. Заега е познато дека моќта на автомобилите ќе биде помеѓу 74 и 108 коњски сили. Акцентот на Naenara ќе биде удобност, бидејќи моделите ќе добијат клима уред, електрични странични прозорци, серво управувач, парктроник, па дури и Start/Stop систем.

Naenara

Корејците ветуваат максимална брзина од 120 до 180 km/h, како и потрошувачка на гориво до 50 грама на километар, но не се наведува дали е бензин или дизел. Во Северна Кореја функционираат неколку компании за производство на автомобили, главно монтажа на камиони, автобуси и теренски возила. Освен тоа, Pyeonghwa Motors е компанија со заедничко вложување од Јужна и Северна Кореја, која произведува патнички автомобили.

Поврзани вести

Back to top button