fbpx

„Уловен“ најбрзиот кросовер на Jaguar

Тим на изданието Motor1 успеа да сними тест на спортската модификација на Jaguar F-Pace crossover, која ќе го добие SVR додаток кон неговото име

Тестовите се изведуваат на патеката во Нурбургринг.

Кросоверот за оваа цел ќе добие поагресивен дизајн, нов спојлер, довод за воздух, LED-оптика, масивни тркала и четири цевки на спортскиот издувен состав. Автомобилот е изграден на платформата на IQ [Al]. Ќе се потпира на 5,0-литарскиот бензински V8 мотор, со моќ од 575 КС. Со оваа единица, кросоверот ќе забрза од 0 до 100 km / h за 4 секунди и ќе стане најбрз автомобил во својата класа.

Максималната брзина на Jaguar SVR ќе биде ограничена на 250 km / h. Единицата ќе работи со 8-степен автоматски менувач. Главните конкуренти на овој модел се Porsche Macan Turbo и Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

Поврзани вести

Back to top button