fbpx

Новите Škoda Superb и Kodiaq доаѓаат оваа година

На годишната прес-конференција, чешкиот производител Škoda ги објави своите планови за следниот период, потврдувајќи неколку новитети

Остатокот од 2023 година ќе биде доста исполнет за Škoda бидејќи чешкиот производител на автомобили дел од групацијата Volkswagen има намера да лансира неколку освежени или нови производи. Првата цел е да им се даде на кросоверот Kamiq и компактниот хечбек Scala фејслифт на средината од нивниот животен циклус со ажурирања на дизајнот внатре и надвор. Големиот електричен SUV Enyaq, пак, ќе добие врвно ниво на опременост Laurin & Klement.

Škoda е во фаза на подготовки на Elroq, претстојниот електричен автомобил позициониран под Enyaq. Наспроти првичните очекувања, тој нема да биде еквивалент од Škoda на неодамна претставениот VW ID.2all бидејќи тој нема да се појави на пазарот до 2025 година. За време на сесијата за прашања и одговори што следеше по годишната прес-конференција, претседателот на компанијата Клаус Зелмер откри дека Škoda ќе сподели повеќе информации за ЕВ за време на настанот Explore More 2.0 во април.

Во втората половина од годината, Škoda ќе ја претстави следната генерација на Superb и Kodiaq со plug-in хибридни погонски единици. Додека првиот е достапен како PHEV веќе неколку години, вториот допрва треба да добие приклучок за полнење. Вреди да се напомене дека Superb повеќе нема да се произведува во Чешка, бидејќи производството се сели во Братислава, каде што ќе се составува заедно со механички поврзаната следна генерација на VW Passat.

Оние кои се заинтересирани за фејслифтираната Octavia треба да знаат дека најпродаваниот производ на Škoda треба да биде ажуриран во 2024 година, кога се очекува и VW Golf да помине низ истиот третман. На долг рок, три ЕВ ќе излезат до 2026 година: Elroq, автомобил од почетен степен што ќе го замени Citigo-e iV и SUV со седум седишта, најавен со концептот Vision 7S.

Octavia убедливо најпродаван модел

Што се однесува до резултатите на компанијата за 2022 година, Škoda испорача 731.300 автомобили, или 16,7 отсто помалку од претходната година. Падот беше предизвикан од повеќе фактори: недостаток на полупроводници, проблеми со синџирот на снабдување и руската инвазија на Украина. Германија беше најголемиот поединечен пазар на Škoda со 134.300 примероци, следена од Чешка со 71.200 автомобили и Индија со 51.900 возила.

Octavia остана најпродавана со 141.100 примероци, додека Kamiq беше втор со 96.300 единици, а Kodiaq на блиску трет со 94.500 примероци. Fabia речиси стигна до подиумот, со 92.700 испорачани единици во текот на минатата година.

Поврзани вести

Back to top button