Освежениот Rio пристигна во салонот на Kia

На македонскиот пазар пристигна и освежениот Rio, а истиот веќе може да се погледне во продажно-изложбениот салон на Kia во Македонија

Освежената четврта генерација на Kia Rio сега е достапна за македонските купувачи и е изложена во продажниот салон на Kia. Она со што се карактеризира унапредениот модел се низата подобрување, со што Rio повторно ја засилува својата позиција во B сегментот.

Кia Rio на македонскиот пазар ќе се нуди во три нови нивоа на опременост кои комбинираат два агрегати. Базичното ниво се комбинира исклучиво со новиот 1,2-литарски бензински агрегат со петстепен мануелен менувач и 84 КС, додека во повисоките опреми е вклучен и 1,0-литарскиот бензинец со 100 КС, а купувачите можат да бираат меѓу шестстепен мануелен или седумстепен автоматски менувач. Новина кај погоните е и системот за блага хибридна технологија кој доаѓа со 1,0-литарски мотор со моќност од 120 коњски сили.

Покрај 1,2-литарскиот мотор, во базичното ниво освежениот Kia Rio пристигнува и со ESC-систем за контрола на стабилизација на возилото со вклучени: EBD-ABS-контрола на силата на сопирање и спречување на блокирање на тркалата при ненадејно сопирање, TPMS-контрола на притисок во пневматици, мануелен клима уред, аудио систем со USB конекција и 4 звучници, аудио команди на управувач и Bluetooth конекција за поврзување со телефон + Audio Streaming.

Во Reference 1 пакетот на опременост се нуди дополнително со FCA-систем за избегнување фронтален удар со препознавање на пешаци, темпомат, ограничувач на брзина, аудио систем со 8-инчен екран на допир од инфозабавниот систем со поддршка за Android Auto и Apple Car Play, предни LED дневни светла, како и предни и задни сензори за помош при паркирање. Секако, најопремената изведба е Reference 2, а во неа се вклучени автоматска контрола на светла, сензор за дожд, внатрешен ретровизор со електронско замаглување, автоматски клима уред стартување на моторот со копче, предни и задни LED светла.

Kia Rio

Повеќе информации за освежениот Kia Rio може да погледнете на официјалната страна или во продажниот салон на Kia Motors Macedonia.

Поврзани вести

Back to top button