Peugeot со три одлики на Trophées ARGUS 2019

Peugeot запиша троен успех за време на овогодинешното учество на престижниот конкурс Автомобил на годината ARGUS 2019, откако целосно новата 508 беше избрана за победник во главната категорија, а концептуални развој e-LEGEND доби специјалната награда од жирито

Доминацијата на францускиот бренд беше надополнета со уште награди, кои исто така беа доделени на луксузната семејна седанска категорија.

„Горди сме што новото Peugeot 508 ја освои наградата Автомобил на годината Argus 2019 на специјализираниот национален и регионален печат“, коментира Жан-Филип Импарато, извршен директор на Peugeot. „Овој трофеј го одразува квалитетот што го нуди новиот Peugeot 508 во однос на задоволството од управувањето, квалитетот на изработката, дизајнот и односот на понудата“.

Од Peugeot споделија интересна вест за импресивниот концептуален развој e-LEGEND кој дебитираше за време на меѓународниот саем во Париз во почетокот на октомври. Од премиерата на целосно електричниот автомобил, до моментов, со онлајн петиција се собрани повеќе од 51.000 гласа за тоа да моделот отиде во сериско производство.

Поврзани вести

Back to top button