fbpx

Piëch ќе го лансира електричниот суперавтомобил GT

Името Piëch веројатно им звучи познато на многу автомобилски ентузијасти, но надвор од тој круг, тоа не е толку добро познато. Во овој случај, таа му припаѓа на Антон Пих, син на поранешниот претседател на VW Фердинанд Пих, а правнукот на Фердинанд Порше. Сега, Антон има за цел да остави свој белег во автомобилската историја со својот целосно нов Piech GT концепт.

Засега производството се уште не е обезбедено, всушност има некои тешки предизвици пред да биде потврдено истото. На крајот на краиштата, ова е втор обид на Антон да донесе спортски автомобил на пазарот по неговиот прв обид во 2019 година. Сепак, има многу што да се допадне во врска со тоа ако Piëch Automotive може да го извлече.

Piech GT

Прво, купето 2+2 цели на над 1.000 КС (745 kW) и вртежен момент од 1.100 Nm. Оваа огромна моќ доаѓа од два електрични мотори, од кои секој произведува 503 КС и 550 Nm вртежен момент. Според Car Magazine, Piëch има максимална брзина од 300 км/ч, забрзување од 0-100 км/ч од 2,6 секунди и опсег од 502 километри.

Интересно, се вели дека користи пар менувачи со две брзини, по еден за секој од неговите електрични мотори. Таа дизајнерска одлука е делумно насочена кон подобрување на ангажманот и возбудата при возењето. Самиот Антон Пих го навести ова, сугерирајќи дека „возачите на електричните автомобили и нивните емоции донекаде се оставаат зад себе“.

Во оваа форма, Piech GT е долг 4780 милиметри, широк е 2000 мм и висок 1350 мм. Вози на меѓуоскино растојание од 2780 мм.

Но, што е со реалните производствени цели? Piëch Automotive сака да започне со производство во 2028 година со серија од 2.000 единици. Се надева дека ќе го направи тоа со помош на канадскиот Multimatic, истите луѓе кои го изградија Ford GT. Марката се надева дека ќе го продава автомобилот за околу 200.000 евра.

Поврзани вести

Back to top button