fbpx

Polestar 4 дебитира како најбрз модел на марката досега

Polestar го претстави долгоочекуваниот модел 4. Дебитирајќи на саемот за автомобили во Шангај, овој нов модел го означува вториот SUV на марката, по Polestar 3. Сепак, неговиот елегантен изглед ги замаглува границите помеѓу седан и SUV, со што тоа претставува „уникатен кросовер меѓу двете“.

Новиот 4 зема дизајнерска инспирација од прекрасниот концепт автомобил Polestar Precept и веднаш го привлекува вниманието благодарение на LED фаровите со две сечила. Исто така, има низок нос за да помогне во аеродинамичната ефикасност и има предна решетка што помага да се додаде динамиката на неговиот дизајн. Во споредба со релативно благиот преден дел на Polestar 2, тоа е големо подобрување.

Необичен кросовер

Исто така, ќе забележите дека ова не е обично „SUV купе“. Навистина, Polestar вели дека презел фундаментално нов пристап во дизајнирањето на моделот, се одлучил против едноставно преземање SUV и давање побрза линија на покривот и наместо да го развива од основа „како нова сорта на SUV Coupe“.

Polestar, исто така, направи нешто сосема невообичаено. Тој го дизајнираше Polestar 4 без каков било вид на задно стакло. Тој вели дека ова „овозможува нов вид на извонредно искуство на задните патници“ и значи дека теренецот вклучува дигитален ретровизор со висока дефиниција што прима слики од задна камера поставена на покрив.

Polestar 4

Во основата на возилото е Geely’s Sustainable Experience Architecture (SEA). Има големо меѓуоскино растојание од 2.999 милиметри, само 1 мм помалку од Hyundai Ioniq 5, и резултира со изобилство на внатрешни простори. Стаклениот покрив со целосна должина е стандарден и може да биде опционален со електрохромна функција. Овој стаклен покрив се протега зад главите на задните патници.

Во кабината се користени и многу еколошки материјали. Тие вклучуваат 100% рециклиран PET, био-припишан винил MicroTech и Nappa кожа обезбедена за благосостојба на животните. Инсертите од теписи се направени од рециклиран РЕТ, додека подните теписи се направени со употреба на ECONYL, кој вклучува рекултивирани рибарски мрежи. Полипропилен од природни влакна исто така се користи во одредени панели за обложување на вратите.

Polestar 4

Главните карактеристики на кабината вклучуваат 14,7-инчен Head-Up дисплеј, 10,2-инчен дигитален дисплеј за возачот и 15,4-инчен инфозабавен систем напојуван со Android Automotive OS. Достапен е и аудио систем Harman Kardon со 12 звучници, додека опционалниот Nappa Pack додава пар дополнителни звучници на потпирачите за глава на секое предно седиште.

Од 272 КС до 544 КС

Ќе бидат понудени неколку различни варијанти, од кои сите ќе имаат пакет батерии од 102 kWh. Во основата на опсегот се наоѓа единечен мотор со долг домет кој има електричен мотор од 272 КС и 343 Nm кој ги движи задните тркала и има опсег од 600 км според WLTP. Оние кои бараат дополнителни перформанси ќе можат да нарачаат варијанта со двоен мотор со долг дострел. Има два електрични мотори кои произведуваат комбинирани 544 КС и 686 Nm вртежен момент. Овој модел треба да патува до 560 км со едно полнење и вклучува спојка за исклучување за да се исклучи предниот електричен мотор кога не е потребно со цел да се подобри ефикасноста и опсегот.

Сите варијанти нудат полнење со брзина до 200 kW DC и 22 kW AC. Функцијата vehicle-to-load е исто така стандардна, како и топлинската пумпа што може да ги подготви кабината и батеријата. Двојниот мотор со долг домет може да достигне 100 км/ч за само 3,8 секунди. Оваа варијанта има и полуактивна суспензија.

Polestar го вгради новиот модел со најновиот SuperVision Advanced Driver Assistance System од Mobileye. Овој систем има дванаесет камери, еден радар и дванаесет ултразвучни сензори како стандардна опрема, а исто така вклучува и напреден систем за следење на возачот. Достапен е и опционален Pilot Pack и вклучува автоматско менување лента кога возачот ќе го допре трепкачот.

Polestar 4 најпрво ќе биде лансиран во Кина во ноември 2023 година и ќе се произведува исклучиво во фабриката Geely во заливот Хангжу, Кина. По ова пристигнува на останатите пазари како Европа, Северна Америка и Азија Пацифик на почетокот на 2024 година, а продажбата е планирана да се зголемува во текот на годината.

Поврзани вести

Back to top button