fbpx

Последните тестови за предсерискиот Audi Q8

Новиот најголем SUV модел на Audi Q8, е се поблиску до сериско производство, а тоа го потврдија и фотографите направени, како што неофицијално потврдија од компанијата во Инголштад, од последните тестови на предсериските прототипи

Серискиот Q8 ќе личи многу на концептот со истото име, кој Audi го покажа на салонот во Детроит минатата година, а тоа важи и за пропорциите и димензиите на возилото, кој е изграден врз платформата MLB- Evo, која се користи и за Q7. Директни ривали на Audi Q8 ќе се Mercedes GLE Coupe и BMW X6, а новиот модел ќе ја преземе улогата на предводник на растечката SUV гама на Audi.

Audi Q8

Интересно кај дизајнот на Q8 е дека креаторите се обиделе да го приближат со оригиналниот Ur- quattro од 80- тите години, а тоа најлесно се гледа кај изгледот на задната форма и „веѓите“ над крилата. Речиси е сигурно дека сериската верзија на Q8 ќе ја преземе целата гама на моторот од Q7 плус дизел V8 единицата што се користи во SQ7.

Audi Q8

Audi Q8

И ако се појави RS Q8, веројатно е дека оваа верзија ќе биде напојувана од бензинскиот био- турбо мотор на Lamborghini Urus V8. Сеуште не се знае кога точно ќе биде премиерата на Q8, а пред него Audi ќе го претстави новиот А6, па ќе треба да почекаме уште малку за новиот голем SUV на германската марка.

Поврзани вести

Back to top button