Приказната на Ferrari во 2 минути

Во 2019 година, Ferrari одбележува 90 години од основањето на компанијата. Во декември 1929 Енцо Ферари и партнерите му даваат почетокот на акционерско друштво Societa Anonima Scuderia Ferrari, компанија која е регистрирана во Модена, а потоа е изградена врз основа на Маранело.

Скудерија го претстави својот нов болид за сезоната 2019 во Formula 1, кој ќе ја добие ознаката SF90 – во чест на годишнината. На презентацијата на автомобилот, следеше две минутен клип кој го содржи најголемиот успех на „црното коњче“ во трките за автомобили. Во него можат да се видат некои од најуспешните пилоти на тимот – од Хозе Фроилан Гонзалес до Хуан Мауна Фанџо, Ники Лауда, Жил Вилнев, Михаел Шумахер, Кими Раиконен…

Видеото не се ограничува само со постигнувањата на Ferrari во Formula 1, туку има и интересни кадри од учеството на Италијанците во 24-часовните натпреварувања на Ле Ман и Дејтона, како и во други големи трки.

Раиконен, кој за последен пат возеше за тимот на Скудерија, до крајот на минатата година е последниот светски шампион на Ferrari во Formula 1 со титулата од 2007 година.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close